کد خبر : 4344
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹

گیاهان دارویی، پیشران در اقتصاد مقاومتی

گیاهان دارویی، پیشران در اقتصاد مقاومتی

مقدمه: کشور جمهوری اسلامی ایران با وجود بهره‏مندی از مواهب خدادادی و ظرفیت‏ها و پتانسیل‏های فراوان طبیعی، مادی و معنوی و به ویژه منابع انسانی و از طرفی موقعیت ویژه ژئوپُلتیکی و ژئواکونومی، همواره با چالش‏ها و مشکلات فراوانی به خصوص در محیط اقتصادی مواجه می‏باشد. از طرفی وابستگی به درآمد نفتی که موجب تفکر

مقدمه:

کشور جمهوری اسلامی ایران با وجود بهره‏مندی از مواهب خدادادی و ظرفیت‏ها و پتانسیل‏های فراوان طبیعی، مادی و معنوی و به ویژه منابع انسانی و از طرفی موقعیت ویژه ژئوپُلتیکی و ژئواکونومی، همواره با چالش‏ها و مشکلات فراوانی به خصوص در محیط اقتصادی مواجه می‏باشد. از طرفی وابستگی به درآمد نفتی که موجب تفکر واردات‏گرایی و رسوخ رویکرد وابستگی شده است امکان به منصه ظهور رساندن سایر پتانسیل‏های بالقوه را به حاشیه رانده و از طرفی این رویکرد خط پایان توسعه یافتگی مصرفی که مصرف گرائی است را برای مردم این سرزمین به ارمغان آورده است به طوری که در زمینه مصرف هر کالایی کشور ایران صاحب رتبه‏های ممتاز می‏باشد. اما این مدل اقتصادی در درون خود مشکلات مزمن و زخم کهنه‏ای را ایجاد نموده است که نمونه آن تورم، رکود، بیکاری، رکود تورمی، کاهش ارزش پول ملی، فاصله با عدالت و شکل‏گیری طبقات جدیدی است. ملاحظه این نکته که اقتصاد ایران با عدالت و مردم محوری فاصله دارد و اقتصادی وابسته است و دارای رشد پایدار، پویا، مستمر، غیرقابل رقابت و انعطاف‏است نیازمند به تفکر و اتخاذ رویکردی راهبردی داشت که بتواند بر مشکلات و چالش‏ها فائق آمده و مسیر این قطار در حال حرکت را تغییر دهد. در چنین شرایطی رهبری نظام با حُسن تدبیر و درایتی که داشته و دارند، ورود پیدا کردندhd porno izle و فضایی جدید پیش روی سیاست‏گذاران و کارگزاران نظام قرار دادند.

چگونگی ورود به مقوله اقتصاد مقاومتی و دیدگاه های مقام معظم رهبری:

شرایط محیطی به ویژه شرایط اقتصادی کشور و تجربه مستمر و آشنایی کامل مقام معظم رهبری نسبت به موضوعات مختلف و تجارب و اندوخته‏ها و پایش امور و شناخت دقیق و عمیق و عالمانه معظم‏له و به ویژه شرایط سختی که بر ایران اسلامی در قالب تحریم تحمیل شد، موجب گردید از سال ۱۳۸۶ موضوعات اقتصادی را مورد توجه قرار داده و در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار موضوع و مقوله اقتصاد مقاومتی را مطرح نمایند.

در دو سال پیاپی و در مرداد ۹۰ و ۹۱ نسبت به این موضوع تاکید کردند که هدف دشمن فشار اقتصادی و تمرکز بر اقتصاد و لطمه بر رشد ملی، اشتغال و اختلال در رفاه ملی و جدایی مردم از نظام است. لذا نیاز به تحول کاملاً محسوس شد و می‏بایست در این خصوص تفکر نمود.

اقتصاد مقاومتی تفکر و رویکرد جدیدی است که به دنبال استقلال و توانمندسازی و اقتدار است، اقتصادی که نظام را در مسیر تعالی و استقلال قرار دهد. اقتصادی که رشد پویا و مستمر را فراهم آورد، با قدرت سازی و ظرفیت‏سازی توان رقابت را افزایش دهد و عدالت اجتماعی را به ارمغان آورد.

از این به بعد اقتصاد مقاومتی به مرور به ادبیات غالب تبدیل شده و پس از حدود سه سال بحث و بررسی پیرامون آن در بهمن‏ماه ۱۳۹۲ و وفق اصل یکصد و ده قانون اساسی تحت عنوان سیاست‏های کلی نظام و طی فرآیند تعریف شده در ۲۴ محور ابلاغ گردیده است. در واقع این سیاست‏ها گامی نو و بدیع و همراستا با الگوی اسلامی– ایرانی پیشرفت کشور تعیین شده است و بر­آمده از فرهنگی انقلابی و اسلامی، مسیر حرکت کشور را نشان می‏دهد. اجرای این سیاست‏ها نیازمند برنامه و عزم ملی ‏است، هدف این سیاست تامین رشد پویا و بهبود شاخص‏های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‏انداز تعیین شد.

مردمی کردن اقتصاد و تکیه بر مردم جهت کاهش وابستگی به نفت جزو الزامات اقتصاد مقاومتی است، بخش خصوصی را باید توانمند کرد، باید کمک کرد قوای سه‏گانه کمک کنند مردم وارد میدان اقتصاد شوند. تولید ملی حمایت شود. با رشد تولید، یک کشور در دنیا اقتدار حقیقی و آبروی بین‏المللی پیدا می‏کند.

اقتصاد مقاومتی و گیاهان دارویی و طب سنتی:

اقتصاد مقاومتی به مفهوم استمرار روند رو به رشد اقتصادی، کاهش آسیب‏پذیری و اختلال، استفاده از همه‏ی ظرفیت‏های دولتی و مردمی، افکار و اندیشه‏ها می‏باشد. در این خصوص توجه ویژه به حوزه‏هایی که می‏توانند کاربرد داشته باشند حائز اهمیت فراوان است و از جمله این حوزه‏ها گیاهان دارویی و طب سنتی به صورت زنجیره ارزش می باشد که به عنوان پیشران در اقتصاد مقاومتی مطرح است. تولید گیاهان دارویی خود به منزله به کارگیری و فعال‏سازی ظرفیت‏های نهفته در کشور و استفاده از توان سرزمینی می باشد. استفاده از گیاهان دارویی به عنوان اولین نسخه تجویزی در طب سنتی، استفاده آن به صورت گسترده در بهداشت و سلامت و افزایش ایمنی و درمان، استفاده از گیاهان دارویی در صنایع بهداشتی ‏و آرایشی، صنایع متنوع غذایی، رنگ‏های طبیعی، سموم آلی گیاهی، تهیه داروهای دام، طیور، آبزیان و زنبورعسل، در تولید علوفه، در کنترل فرسایش و رسوب و همچنین نقشی که گیاهان دارویی در تناوب زراعی و اصلاح نباتات و همچنین حاصلخیزی خاک و حفظ آب دارند، قابل توجه است و از این منظر نقش پیشرانی آن هم حائز اهمیت می باشد.

گیاهان دارویی در جهان و ایران:

امروزه در جهان رویکرد به استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده‏های طبیعی در صنایع دارویی و غذا بیش از پیش گسترش یافته است و ظرفیت‏های فوق‏العاده‏ای در گیاهان دارویی با وجود ۸۰۰۰ گونه شناخته شده گیاهی که ۲۵۰۰ گونه دارای خواص دارویی هستند و از طرفی وجود میراث مکتوب و شفاهی طب سنتی با هزاران نسخه کتاب و وجود اطباء سنتی با تجویز گیاهان دارویی، ناظر بر اهمیت و ضرورت توجه به گیاهان دارویی و طب سنتی در اقتصاد مقاومتی است و بر مبنای اصول و ارکان اقتصاد مقاومتی در این حوزه امکان مردمی کردن اقتصاد و تکیه بر مردم و کمک به بخش خصوصی و استفاده از توان آنها وجود دارد و ظرفیت دانش بنیان نمون فرآیند تولید و زنجیره ارزش در گیاهان دارویی و طب سنتی کاملاً وجود دارد.

ضرورت برگزاری جشنواره و نمایشگاه در راستای اقتصاد مقاومتی:

همواره یکی از چالش‏های عمده بخش کشاورزی، مقوله اقتصادی و درآمد کم کشاورزان است. این مشکل با استفاده مناسب از ظرفیت‏ها و استفاد هوشمندانه و آگاهانه از فرصت‏هایی که در گیاهان دارویی وجود دارد، مرتفع خواهد شد و در صورت غفلت از این ظرفیت، چالش‏ها به قوت خود باقی خواهد ماند. برگزاری جشنواره و نمایشگاه، فضای مناسبی را برای حضور مردم و بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و کارآفرین که مدنظر اقتصاد مقاومتی است، فراهم خواهد ساخت و فضای فناوری و نوآوری و دستاوردها در این حوزه را به جامعه تخصصی و سرمایه‏گذاران معرفی می کند. با ایجاد زمینه و فضای مناسب برای حضور سرمایه دانشی می‏تواند به توانمندسازی و توان افزایی منابع انسانی بیانجامد و اقتدار و توان اقتصادی کشور را افزایش دهد.

امید است دستآوردهای این جشنواره و نمایشگاه ملی بتواند ضمن شناسایی همه جانبه فرصت‏ها و ارایه راهکارهای تبدیل تهدید به فرصت‏های طلایی، فضایی مناسب را پیش روی سیاست‏گذاران، کارگزاران و تصمیم‏گیران نظام قرار دهد. این جشنواره در شرایط زمانی خاصی برگزار می‏شود در سالی که مقام معظم‏ رهبری این سال را «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری کرده است و از جمله مشخصه‏های اقتصاد مقاومتی، دانش‏بنیان بودن و مردم‏محوری و عدالت بنیان بودن آن است.

کشاورزی زمانی در مقابل تکانه ‏ای داخلی و خارجی مقاوم خواهد بود که تولید کارآمد و مبتنی بر ظرفیت‏های داخلی، دانش روز و فناوری مناسب باشد. ما عمیقاً بر این باوریم که گیاهان دارویی کشور دارای پتانسیل‏هایی به مراتب بیشتر و بالاتر از آنچه هست که هم اکنون نصیب اقتصاد کشور می‏شود و با به فعل رساندن ظرفیت‏های آن می‏توان نقش بسیار مهم و موثرتری به عنوان پیشران در اقتصاد مقاومتی ایفا کرد. گیاهان‏دارویی از جمله فعالیت‏هایی هستند که توجه به ‏علم، دانش و فناوری در آن قابل توجه بوده و این مساله باعث می‏شود که اقتصاد آن در مقابل تکانه‏های عظیم اقتصادی مقاومت کند. بهره‏گیری از دستاوردهای علمی و پتانسیل‏های موجود و بخصوص در صورت به کارگیری بیش ۶۰۰۰ نفری که دانش آموخته این رشته هستند و اغلب آنها جوانان با استعداد و توانمند می‏باشند در چارچوب برنامه‏ای منسجم و استفاده از ظرفیت دانشی آنها می‏تواند تحولی جدی ایجاد نموده و با پویایی که جوانان، کارآفرینان و فناوران عزیز دارند، در این زمینه راه دستیابی به اقتصاد مقاومتی را فراهم نمود.

گیاهان دارویی به عنوان جزئی از اقتصاد کشور متکی به اقلیم، ذخایر ژنتیکی، دانش بومی، تاریخچه کهن طب سنتی ایران زمین و در عین حال در تعامل با جهان و با فناوری روز دنیا است. این اقتصاد درون‏زا بوده و با فعالیت حداکثر مردم این سرزمین در دورترین نقاط کشور مرتبط هست.

ایران مصرف‌کننده یک درصد داروی دنیا است. برآورد می‏شود بازار دارویی دنیا در سال ۲۰۲۰ حداقل ۱۲۵۰ میلیارد دلار باشد که در این صورت: هزینه‌های دارویی ایران در افق مذکور حدود ۱۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. ولیکن اقبال به سمت مصرف گیاهان دارویی روندی رو به رشد دارد. چین و هند، با بهره‌گیری از پتانسیل سنتی و سازماندهی مناسب توانسته‌اند به موفقیت‏های خوبی دست یابند. نگرانی از مصرف داروهای شیمیایی در آمریکا و کشورهای توسعه یافته باعث گرایش روز افزون به مصرف گیاهان دارویی شده و برآورد می‏شود تا سال ۲۰۵۰ ارزش گیاهان دارویی به ۵ هزار میلیارد دلار برسد. ۲۵ درصد از نسخه‌های تجویز شده در آمریکا شامل حداقل یک قلم دارو با منشاء گیاهی است. در آلمان حدود ۷۰۰ دارو حاوی ترکیب گیاهی بوده و ۷۰ درصد پزشکان به تجویز آنها مبادرت می‏ورزند. در ایران نیز این پتانسیل به صورت بالقوه وجود دارد، در این سرزمین بیش از قاره اروپا تنوع گونه گیاهی وجود دارد و در برخی گونه‏های مشابه میزان ماده موثره موجود در آنها سه برابر گیاهان اروپایی است. بنابراین گیاهان دارویی این سرزمین می‏تواند تولید ثروت و اشتغال نموده و در اقتصاد مقاومتی نقش آفرین باشد.

از یک طرف صنعتی با این چشم‏انداز و با این رشد پیش‏بینی شده را داریم و از طرف دیگر سرزمینی غنی از فرصت‏های رشد و توسعه در این‏حوزه با پیشینه و پشتوانه‏ای کهن که با حمایت‏های برنامه‏ریزی شده در حال تقویت مداوم هست. نتیجه و برآیند این دو در کنار هم یعنی توسعه و رقابت‏پذیری. رونق و افزایش تولید داخلی و کاهش واردات، موجب استقلال اقتصادی و قطع وابستگی به خارج می‏شود. گیاهان دارویی می‏توانند نقش بسیار موثر، تعیین کننده و سازنده‏ای در اقتصاد کشور داشته باشند. سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت در حوزه گیاهان دارویی می‏تواند یک زنجیره پیچیده و بزرگی را راه‏اندازی کند. ظرفیت‏ها و قابلیت‏های کشور در حوزه گیاهان دارویی متکی بر قابلیت‏های داخلی به مفهوم درون‏زایی و امکان توسعه صادرات تولید به مفهوم برون‏گرایی به مثابه رشد مستمر و پویا و تحقق پیشرفتی است که در اقتصاد مقاومتی هدف گذاری شده است.

توسعه کشت گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی، کمک به بخش خصوصی و تقویت شرکت‏های دانش‏بنیان و تولید محصولات فناورانه و برند سازی این محصولات، شرایط رقابتی با محصولات شیمیایی را افزایش خواهد داد. حمایت از زنجیره ارزش در گیاهان دارویی و تاسیس واحدهای فرآوری و تولیدی جدید از طریق توسعه سرمایه‏گذارها و تسهیل و راه‏اندازی کسب و کارهای مناسب و جلب و جذب جوانان و کارآفرینان در این حوزه و انتقال دانش و تجربه و پایش مستمر فعالیت‏ها و فعالان و پیشروان این صنعت، نقش موثری در مقاوم سازی اقتصاد خواهد داشت.

گیاهان دارویی دارای ارزش افزوده بالایی هستند و به دلیل اقتصادی بودن، در صورت شناساندن مناسب آن و با ایجاد زیربناها می‏تواند برای سرمایه‏گذاران و کارآفرینان جذبه داشته باشد. زنجیره گیاهان دارویی در کل این زنجیره اعم از تولید و بهره‏برداری، مشاوره و خدمات فنی و مهندسی، تحقیق و پژوهش و فناوری، آموزش و ترویـج، انتقال فناوری، صنعت، مراکز طب سنتی، بازرگانی و خدمات پزشکی و بهداشتی، ظرفیت اشتغال‏زایی بالایی دارد و بدین جهت توجه به گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت برای تحقق اهداف ترسیم شده اقتصاد مقاومتی است.

تقویت بنیان‏های اقتصاد مقاومتی در راستای محورهای زیر از طریق توسعه فناوری گیاهان دارویی امکان پذیر خواهد بود:

  • افزایش بهره‏وری و حمایت از تولید، کاهش قیمت تمام شده تولیدات، کیفیت بهتر و خدمات بیشتر در رقابت با تولیدات خارجی و کاهش واردات، توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی، افزایش صادرات دانش فنی و حمایت از شرکت‏های دانش بنیان.
  • تبدیل تهدیدها به فرصت‏ها در روند تامین داروهای مورد نیاز، به این معنا که به محض اعمال تحریم در برخی از کالاها، شکل‏دهی به عزم ملی در حوزه فناوری و صنعت و تجارت برای ایجاد خودکفایی کامل یا حداقل خوداتکایی در تولید و تامین این اقلام.
  • گسترش ارتباطات اقتصادی با کشورها منطقه و گسترش شرکای تجاری بر اساس مزیت نسبی ایران در این حوزه.
  • تقویت روحیه جهاد اقتصادی، تولید ملی و حمایت از فناوری‏های بومی برای تقویت اقتصادی ملی.
  • کمک به تامین امنیت غذایی و سلامت مردم.

در جشنواره‏های اول و دوم در برگزاری کارگاه‏های آموزشی که به فرهنگ‏سازی و معرفی یافته‏های فناورانه و ارتقای مهارت کمک می‏کند و همچنین نسبت به راه‏اندازی فن بازار تخصصی و انتقال فناوری و بهبود فضای کسب و کار، ایجاد ارتباط بین محققان و فناوران با شرکت‏های بزرگ و تجاری سازی ایده تا محصول اقدام شده، فعالیت درخوری صورت گرفته است. در بخش فن‏بازار جشنواره سوم به دنبال هر چه کیفی‏تر سازی طرح فناورانه، جذب فناوران و معرفی توانمندی‏هایشان از تمام استان‏های کشور از طریق نماینده‏های بومی است. در بخش فن‏بازار با: اطلاع‏رسانی و بازاریابی، نمایشگاه فیزیکی، مشاوره حقوقی، ارزیابی فناوری، مذاکره و انعقاد قرارداد، مشاوره تامین مالی، جمع‏آوری نیاز فناورانه و کارگاه‏های آموزشی شرایط برای تعامل مناسب و کمک به دانش‏بنیانی و فعال‏سازی بخش خصوصی مورد توجه است. بهره‏برداری از فناوری‏هایی که تجاری سازی نشده، معرفی تولید با استفاده از فناوری‏های پیشرفته و روش‏های نو و ارتقای سطح طراحی و ساخت کالای تولیدی، ارزیابی و مشاوره درباره فناوری قابل تجارت، ترغیب طرف‏های عرضه و تقاضا و تسهیل تصمیم‏گیری‏های طرفین و ارتباط آنها در بخش فن‏بازار موردنظر می‏باشد. افزایش توان رقابت‏پذیری بنگاه‏های اقتصادی گیاهان دارویی از طریق توسعه و تجاری سازی فناوری‏های نوین، افزایش توان رقابت‏پذیری، توسعه بازار، افزایش صادرات، اتکای مصرف به محصولات دانش‏بنیان تولید داخل، افزایش ثروت آفرینی و کارآفرینی از طریق بکارگیری فناورهای رقابت‏پذیر در واقع کمک به بهبود فضای کسب و کار از طریق بازآموزی و ارتقای سطح دانش و اطلاعات کاربردی دقیقاً با اهداف و اجزا و ارکان برنامه‏های اقتصاد مقاومتی همراه و همراستا می‏باشد.

استفاده بهینه، مناسب و بهره‏ور منابع آب و زمین، افزایش تولید علم و کاربردی کردن تحقیقات و بکارگیری دانش‏آموختگان رشته‏های مرتبط و استفاده مناسب از توان آنها، فراهم شدن رشد اقتصادی بنگاه در سطح ملی، منطقه‏ای و بین‏المللی، افزایش رقابت‏پذیری شرکت‏های تولیدی از طریق بکارگیری محصولات جدید، دستیابی به بازارهای جدید، توسعه اجتماعی و اقتصادی، جلوگیری از مهاجرت‏های بی‏رویه روستائیان، افزایش سرانه درآمد پایدار، ایجاد اشتغال یا فرصت‏های جدید شغلی در این جشنواره و همایش، هم پیوندی مناسب و مطلوبی با شاخص‏ها و مولفه‏‏های اقتصاد مقاومتی دارد.

واقعیت گیاهان دارویی و ضرورت توسعه آن:

ایران رویشگاه اصلی بسیاری از گونه‌های دارویی با ارزش می‏باشد که سازگاری مناسبی با محیط داشته و عملکرد و مواد موثره نسبتاً بالایی دارند و از نظر درآمد و اشتغال مقرون به صرفه می‏باشند. با کشت اصولی گیاهان دارویی مصرف داخلی و صادرات را می‏توان افزایش داد.

کشورهای مختلف به ویژه‏ کشورهای صنعتی چون آلمان، سوئیس و فرانسه رویکرد توسعه‏ای به گیاهان دارویی دارند. این گیاهان از لحاظ تولید و فرآوری از جایگاه برجسته‌ای در جهان برخوردارند. بانک جهانی، حجم تجارت گیاهان دارویی را حدود ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام نموده، ارزش صادرات همواره روندی صعودی داشته و این نشان دهنده وجود ثبات در سودآوری تجارت گیاهان دارویی است و پیش‌بینی نموده که این رقم در سال۲۰۵۰ به ۵۰۰۰ میلیارد دلار بالغ گردد. با توجه به سابقه بسیار طولانی کشور ایران در زمینه طب سنتی و با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و داشتن استراتژی مدون و مشخص، می‏توان مسیر توسعه‏ای را پیمود و با ساختارسازی و برنامه‌ریزی سهم مناسبی از بازار جهانی داروهای گیاهی را به خود اختصاص داد و فاصله خود را با استانداردهای جهانی کم کرد. به استناد گزارش‏های سازمان تجارت جهانی طی سال‏های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ چین بزرگترین صادرکننده و آمریکا بزرگترین واردکننده گیاهان دارویی جهان است و به طور کلی آمریکا، آلمان، چین (هنگ کنگ) مراکز اصلی تجارت گیاهان دارویی در جهان هستند.

اتخاذ سیاست‏هایی مانند: استفاده از روش‏های به زراعی و کشت ارقام اصلاح شده با میزان ماده موثره بالا، افزایش عمکرد و کیفیت تولید، ایجاد بازارهای جدید داخلی و خارجی، صادرات، توسعه و تجهیز واحدهای فرآوری و واحدهای بسته‏بندی، پهنه‌بندی رویشگاه‌ها و محل‌های مناسب رشد، بررسی اراضی شیب‏دار و دیم‏زارهای کم بازده، تولید گیاهان دارویی به کمک علم و فناوری در این زنجیره و حمایت از آن، گامی بزرگ در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است. توسعه گیاهان دارویی با آموزش و ترویج گسترده، موثر و پایدارتر خواهد شد و توجه به جشنواره از این نظر نیز بسیار مهم و ضروری است.

معرفی کارگروه توسعه فناوری و کارآفرینی

  • توسعه فناوری:

اهداف: تبدیل اقتصاد گیاهان دارویی از فضای بسته، موردی، وابسته به طرح و جزیره ای به اقتصاد مبتنی بر خلق ارزش‌ها، دانش، سرمایه انسانی و فناوری‌های نوین هدفمند، افزایش میزان تجاری سازی فناوری ها، تبدیل شرکت های دانش بنیان به مجموعه هایی واگرا و در راستای اهداف کشور متناسب با نیاز بازار داخلی و بین المللی، دست یابی به بنگاه‌های شایسته صادراتی و در کلاس جهانی، تحقق فضای رقابتی و افزایش رقابت‌پذیری در عرصه جهانی.

۱-۱- تهیه نقشه جامع توسعه فناوری در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی کشور و در مسیر اهداف پیش بینی شده در سند ملی

۱-۲- رشد بهره‌وری و افزایش سهم آن در رشد اقتصادی از طریق نوآوری

۱-۳- افزایش سهم کارآفرینان در رشد فناوری‌های برتر

۱-۴- ایجاد موقعیت و حمایت از تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی به منظور انتقال تکنولوژی مدرن

۱-۵- کمک به افزایش نوآوری، فعالسازی واحدهای تحقیق و توسعه و افزایش تعداد مجوزهای R&D واحدهای تولیدی فرآورده های کشور

۱-۶- اعزام کارشناسان علمی و اجرایی بخصوص از شرکت های دانش بنیان برای شرکت و بهره‌گیری از نمایشگاه‌های فناوری بین‌المللی

۱-۷- برگزاری نمایشگاه‌های فناوری و نوآوری در کشور

۱-۸- کمک به ایجاد و فعالسازی واحدهای مدیریت و انتقال تکنولوژی و فناوری

۱-۹- کمک به ایجاد مراکز تحقیق و توسعه کاربردی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های تخصصی

۱-۱۰- اطلاع‌رسانی در ارتباط با اختراعات و فناوری‌های جدید ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی

۱-۱۱- تشکیل تیم تخصصی مالکیت فکری در حوزه مالکیت فکری، ثبت اختراعات و مقابله با کپی‌برداری و مشابه سازی مخرب

۲- توسعه کارآفرینی:

۲-۱- ترسیم وضیت اشتغال و کارآفرینی این حوزه در سطح کشور

۲-۲- تهیه بانک اطلاعات کارآفرینان داخل و خارج کشور

۲-۳- تهیه نقشه جامع توسعه کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی

۲-۴- ایجاد شرایط ظهور و بروز نقش‌آفرینی کارآفرینان در اقتصاد ملی

۲-۵- برنامه‌ریزی برای شناسایی مزیت‌های نسبی استان‌ها و تبدیل آنها به مزیت رقابتی و اشتغالزا

۲-۶- ارائه بسته های کارآفرینی تدوین شده قبلی به متقاضیان و تدوین بسته های کارآفرینی در بخش های دارای چشم انداز رشد بیشتر و مورد نیاز کشور

۲-۷- مهندسی ساختار و حمایت از ایجاد شرکت ها دانش بنیان در استان های مختلف در همکاری با پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در استان ها برای افزایش موثر تعداد شرکت ها

۲-۸- فراهم کردن امکان حمایت از افزایش سطح مهارتی جویندگان کار و بازآموزی کارآفرینان از طریق بکارگیری استانداردهای شغلی تدوین شده

۲-۹- عمل در جهت مسیر کاهش نرخ بیکاری و تامین مشاغل مناسب نخبگان علمی و فارغ‌التحصیلان و افزایش تعداد و ترکیب نیروهای انسانی متخصص در رشته‌های مختلف شاغل به کار در بنگاه های کشور

۲-۱۰- بازطراحی و تقویت ساختار بنگاه های اقتصادی فعال (با تامین مالی از طریق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی)

۲-۱۱- اجرایی کردن سایر بندهای همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای

۲-۱۲- برگزاری نشست های عملیاتی با کارگروه توسعه اشتغال کشور، معاونت اشتغال و فناوری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تشکل های بخش خصوصی و اتاق ایران و کارآفرینان موفق

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.