سمپوزیوم دماوند ۲۰۱۸، با همکاری انجمن فرهنگی سفارت اتریش در تهران، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به مناسبت یکصد و هفتاد و پنجمین سالگرد صعود تئودور کوچی کوهنورد گیاه‌شناس اتریشی به قله دماوند در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران آغاز و در همین ارتباط نشست تخصصی گیاه‌شناسی کوه دماوند برگزار شد.

این نشست تخصصی با حضور الکساندر ریگر وزیر مختار، معاون سفیر و مدیر انجمن فرهنگی سفارت اتریش در تهران، بیرگیت گشیر وابسته فرهنگی آن سفارت و معاون او، ارنست ویتک رئیس بخش گیاه‌شناسی موزه تاریخ طبیعی وین، پروفسور علیرضا قاسم‌پور و دکتر فرزاد نجفی از پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر ولی‌الله مظفریان گیاه‌شناس مؤسسه تحقیقاتی جنگل‌ها و مراتع برگزار شد.

در این نشست ویتک در خصوص زندگینامه و پروژه‌های گیاه‌شناسی تئودور کوچی، اولین کوهنورد گیاه‌شناس صعود‌کننده به قله دماوند در سال ۱۸۴۳ میلادی و چگونگی جمع‌آوری گیاهان و هرباریوم‌ها و همچنین در مورد تاریخچه ارتباطات گیاه‌شناسی بین ایران و اتریش سخن گفت.

در ادامه دکتر ولی‌الله مظفریان پیرامون سیستم اکولوژی و بوم‌شناسی پوشش گیاهی دماوند، پیشینه این قله و تعداد افراد صعود‌کننده به دماوند به ارائه مطلب پرداخت.

صحبت در خصوص مطالعات فیتوشیمی فعالیت‌های بیولوژیکی در رشته‌کوه‌های البرز و همچنین گیاهان دارویی این منطقه توسط پروفسور علیرضا قاسم‌پور و دکتر فرزاد نجفی از پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی پایان‌بخش این روز از نشست بود.

فرزاد نجفی