حسین زینلی مشاور وزیر کشاورزی و مجری طرح ملی گیاهان دارویی این وزارتخانه در حاشیه بازدید از چند واحد فرآوری گیاهان دارویی در این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به بحران آبی که در چند سال اخیر در کشور ما رخ داده یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی این است که به سمت تولید محصولات با نیاز کم آبی حرکت کند که زیره، زعفران، خاکشیر و سایر گیاهان دارویی از این دست از جمله آنها هستند.

وی با اشاره به حمایت وزارت جهاد کشاورزی از کشت گیاهان دارویی در بخش‌های مختلف، خاطرنشان کرد: خراسان رضوی در این زمینه یکی از استان‌های پیشتاز بوده و بخش زیادی از گیاهان دارویی کشور تولید این استان هستند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به یارانه پرداختی دولت به کشاورزانی که گیاهان با نیاز کم آبی را تولید می‌کنند، خاطرنشان کرد: این یارانه حدود ۲ میلیون تومان به ازای هر هکتار است.

زینلی با بیان اینکه اگر فرآوری را همگام با تولید پیش نبریم امکان صادرات گیاهان دارویی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برای اجرای موضوع فرآوری برنامه مدونی در جهاد کشاورزی در دستور کار قرار دارد؛ دولت از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند حمایت می‌کند از جمله اینکه در طول سال گذشته حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای توسعه تولید و فرآوری گیاهان دارویی در قالب طرح اشتغال فراگیر و روستایی مصرف شده که این میزان در امسال تا کنون به ۱۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در حدود ۴۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر شده است، تصریح کرد: از این میزان ۲۳۰ میلیون دلار زعفران و ۲۰ میلیون دلار مربوط به زیره سبز بوده است.

خرید لمون گراس