سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در راستای اقتصادی کردن بخش کشاورزی، توسعه گیاهان دارویی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : سطح زیرکشت حنا (Henna)  در استان ۲۰ هکتار با میانگین عملکرد تولید  ۲ تن  برگ در هر هکتار است .

مسعود گرگیج افزود :  عمده کشت در روستاهای شمیل ، قلعه قاضی و تخت از توابع شهرستان بندرعباس می باشد.

این مسئول بیان داشت : برداشت حنا سالی ۲ بار انجام می شود که برداشت نخست آن در اوایل تیرماه (با نام حنای گرما) که در این فصل حنا دارای برگ ضخیم و به رنگ روشن است و برداشت دوم در فصل زمستان (با نام حنای قوس) به رنگ سبز تیره برداشت می شود.

گرگیج با بیان اینکه  این گونه گیاهی سازگاری خوبی با شرایط اقلیمی استان دارد و در مقابل کم آبی مقاوم است، تصریح کرد: توسعه کشت حنا با هدف اقتصادی کردن بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از منابع آب و خاک در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: محصول تولید شده علاوه بر عرضه در بازارهای استان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

گرگیج افزود : باتوجه به مرز آبی استان با همسایگی کشورهای حاشیه خلیج فارس این محصول می تواند نقش قابل توجهی در توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها موثر باشد.

حنا با نام علمی لاوسونیا (Lawsonia Inermis)  از زمان های بسیار دور به عنوان یک رنگ شناخته شده و از قدیم ترین ترکیبات آرایشی و بهداشتی در جهان به شمار می رود.